فلاسفه پشت کنکوری

پشت کنکور فلسفه علم

انتخاب رشته فلسفه علم

خوشبختانه خانم مریم از دانشجویان کارشناسی ارشد فلسفه علم شریف با جزئیات کامل از شرایط داخلی شریف نوشتند، از ایشان بخاطر در اختیار گذاشتن اطلاعات درست و دقیق بسیار سپاسگزاریم.

من نیز مانند ایشان اعتقاد دارم در مجموع شرایط، تحصیل در گروه فلسفه علم شریف خیلی بهتر از تحصیل در گروه فلسفه علم امیرکبیر است(با اینکه خودم در امیرکبیر می خوانم)، اما از دید من، این تفاوت آنقدر تاثیرگذار نیست که امسال تعدادی از دوستان دانشگاه امیرکبیر را انتخاب نکنند و بگویند که سال بعد با رتبه بهتر در شریف قبول می شوم.

سه دلیل:

1-                 هیچ معلوم نیست شیوه سوالات سال بعد چگونه باشد که رتبه شما حتما زیر 15 شود تا در دانشگاه شریف بخوانید.( من و یکی، دو نفر از دوستان 3 سال قبل -با خوب دادن مرحله دوم- می توانستیم همان سال به امیرکبیر برویم، اما گفتیم سال بعد بهتر می دهیم و شریف می رویم. سال بعد با کمی تغییر شیوه سوالات و داشتن کمی گرفتاری، من نتوانستم شریف بروم و حتی یکی از دوستان اصلا در سال دوم هیچ جا قبول نشد!)

2-                 باز تاکید می کنم: " برای کارشناسی ارشد فلسفه علم فقط 28 واحد درسی و 4 واحد پایان نامه باید گذراند. و برای یک ترم معمولا حداکثر 4 درس می توان برداشت، و در هر دو دانشگاه، برای یک ترم بیش از 9 درس ارائه می شود، پس می توان دروس و استادان مورد علاقه خود را از آن میان انتخاب نمود." اما تنوع در فلسفه علم امیرکبیر کمتر است.

مثلا از 4 درس این ترم من، 3 تای آن با شریف یکسان است. (این ترم در گروه فلسفه علم امیرکبیر، استادان مقدم حیدری، تقوی و آیت الله زاده شیرازی با شریف یکی هستند)

3-                 کسانی که وقت کافی دارند، می توانند به سادگی در یکی، دو کلاس درسهای شریف هم شرکت کنند و خلاء خود را کامل پوشش دهند.(شنیده ام خوشبختانه با هماهنگی استاد، تقریبا تمام استادان شریف اجازه حضور به دانشجویان علاقه مند را می دهند) افراد شاغل هم با هماهنگی دانشجویان و استاد می توانند برنامه کلاسها را طوری تغییر دهند تا کل واحدهای آن ترم را فقط در یک و نیم روز متمرکز نمایند.

 

در مورد روزانه و شبانه:

برنامه درسی روزانه و شبانه اصلا تفاوتی با هم ندارد، فقط در دوره شبانه باید پول پرداخت. بنابراین دوستانی که مشکل مالی ندارند، بعد از روزانه دانشگاه مورد علاقه، شبانه آن دانشگاه هم توصیه می شود. اما دوستانی که کمی مشکل مالی دارند، باید توجه کنند که برای تامین مالی باید کار با درآمد مناسب داشته باشند، که اولا باید محل کار با غیبت فرد به علت حضور در کلاسهای درس موافقت کند، ثانیا خود کار کردن، از وقت مطالعه تحصیلی کم می کند. پس اگر روزانه جای دیگر بروند، می توانند بدون دغدغه، با وقت و انرژی فراوان مطالعه کنند.

طبق قانون سازمان سنجش، پذیرفته شدگان روزانه، اجازه شرکت در کنکور سال بعد را ندارند. اما پذیرفته شدگان شبانه، حتی اگر مشغول به تحصیل شوند، می توانند در کنکور سال بعد شرکت نمایند.

 

خوابگاه

          با توجه به وضعیت سال جاری هر دانشگاه وضعیت خوابگاه متفاوت است. بعضی وقتها به راحتی و بعضی وقتها به سختی می دهند. از دوستان خوابگاهی آن دانشگاه می توان وضعیت فعلی خوابگاهها را جویا شد.(متاسفانه الان من اطلاع دقیقی ندارم.)

 

آینده شغلی

          این رشته هم مانند بیشتر رشته های علوم انسانی، یا رشته های میان رشته ایی جایگاه خاصی در کشور ندارد! و فارغ التحصیلان آن در جاهای مختلف(هر جا که کاری گیر بیاورند) مشغول هستند. هیئت علمی دانشگاهها و موسسات تحقیقی و پژوهشی، یا سازمانها و ادارت  بزرگ(مانند صدا و سیما) که به تخصصهای مختلف نیاز دارند، از مراکز جذب این رشته هستند.

پذیرش دکترا

          در کشور دانشگاههای شریف، پژوهشگاه علوم انسانی، انجمن حکمت و فلسفه و یک مرکز دیگر، در رشته فلسفه علم، تاریخ علم، تاریخ و فلسفه علم، مطالعات علم دانشجوی دکترا می پذیرند. اما با توجه به سیاستهای غیرشفاف و نامشخص سازمان سنجش، پذیرش در آنها سخت و نامعلوم است.

تحصیل در خارج

ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج تابع شرایط آن دانشگاه است. اما عموما ادامه تحصیل در دانشگاههای خوب خارج از کشور، نیازمند پایان نامه کارشناسی ارشد خوب و مناسب است. برای بورس از ایران، فقط چند سال پیش برای رشته فلسفه علم بورس خارج دادند، الان بورسی را برای رشته فلسفه علم نشنیده ام.

به امبد موفقیت تک تک دوستان

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:13  توسط سیاوش  |